Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu czy pracę w biurze, gdzie nie ma klimatyzacji. Jest to spowodowane nie tylko tym, że nasz klimat faktycznie się ociepla i z roku na rok średnie temperatury w okresie letnim rosną. Wynika to też z faktu, że coraz bardziej cenimy sobie komfort i dobre samopoczucie, dbamy o wellbeing i efektywność w życiu zawodowym oraz zdrowie w życiu codziennym. W tym nie pomagają oczywiście upały i wysokie temperatury, ale wydajne klimatyzatory już tak.
Poznaj najpopularniejsze typy klimatyzatorów i dowiedz się, jak rozplanować oraz wykonać ich instalację w miejscu docelowym.
Zakup klimatyzacji to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego decyzję o nim zawsze poprzedzają analizy. Nic dziwnego, że chcesz poznać argumenty przemawiające za montażem klimatyzacji w biurze lub swoim domu. Znajdziesz je poniżej!
Posiadanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu oznacza szereg korzyści – i to nie tylko dla użytkujących je osób. Ma wpływ zarówno na samopoczucie mieszkańców, jak i na kondycję samego budynku.
Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje klimatyzatorów, z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania. Oto najpopularniejsze z nich.
Klimatyzatory typu split składają się z dwóch głównych jednostek: jednej zamontowanej wewnątrz pomieszczenia (jednostka wewnętrzna) oraz drugiej umieszczonej na zewnątrz budynku (jednostka zewnętrzna). Są one wydajne, ciche i estetyczne, co sprawia, że warto rozważyć założenie ich w mieszkaniu czy w domu, bo nie zakłócają codziennego funkcjonowania ani wypoczynku.
Klimatyzatory multisplit pozwalają na podłączenie większej ilości jednostek wewnętrznych (najczęściej do 5) do jednego agregatu.
To urządzenia najbardziej rozpowszechnione i najczęściej spotykane. Dzięki temu są też znacznie tańsze od pozostałych. Montuje się je na ścianie tuż pod sufitem.
Klimatyzatory kasetonowe są montowane w suficie, co pozwala na równomierne rozprowadzenie nawiewanego powietrza po całym pomieszczeniu. Są one często stosowane w biurach, restauracjach oraz pomieszczeniach handlowych, z uwagi na ich wysoką wydajność.
Klimatyzatory kanałowe są ukryte w sufitach lub podłogach budynku, a powietrze jest rozprowadzane za pomocą systemu kanałów. Są one idealne dla osób poszukujących rozwiązania, które nie narusza estetyki wnętrza, a jednocześnie działa wydajnie i płynnie reguluje temperaturę w pomieszczeniach.
Kiedy wiesz już, że warto kupić klimatyzator, a do wyboru są różne systemy chłodzenia, czas na wybór właściwego urządzenia. Czym się przy tym kierować? Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry mające znaczenie dla efektywności chłodzenia przy jednocześnie optymalizacji kosztów.
Podstawowym kryterium wyboru klimatyzatora jest jego wydajność i moc. Należy wybrać model o odpowiedniej mocy, aby zapewnić efektywne chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczenia.
Jak to obliczyć? Warto zdać się na ekspertów – standardowo przyjmuje się wzór na moc chłodniczą: m² x 100 = W. Czyli pomieszczenie o metrażu 50 m² powinno być chłodzone przez klimatyzator o mocy 5000 W. Od tego są jednak wyjątki – mocniejszego klimatyzatora możesz potrzebować np. na poddaszu, w pokoju silnie nasłonecznionym i tam, gdzie izolacja ścian jest słaba, a okna nieszczelne.
Należy również wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które ma być klimatyzowane. Im większe pomieszczenie, tym większa moc klimatyzatora będzie potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury. Wiesz już o tym z powyższego akapitu. Zalecamy jednak, aby przy obliczeniach uwzględniać nie tylko metraż, ale też wysokość pomieszczenia. Standardowo na 10 m² powinno przypadać chłodzenie o mocy 1 kW, ale dotyczy do wysokości typowej, czyli od 250 do 280 cm. Wyższe pomieszczenia wymagają bardziej indywidualnego podejścia przy projektowaniu.
Klasa energetyczna klimatyzatora ma istotny wpływ na jego zużycie energii oraz koszty eksploatacji. Warto wybrać model o wysokiej klasie energetycznej, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Wyższa, tzn. jaka?
Najbardziej ekonomiczna oraz ekologiczna jest klasa A, a im więcej plusów, tym lepiej. Ogólnie zwracaj uwagę na klimatyzację w klasie A+, A++, A+++ – choć jednorazowo wydają się droższe, w dłuższej perspektywie ten wydatek się zwróci.
Jednym z ważniejszych zagadnień przy instalacji klimatyzacji jest jej odpowiednie umieszczenie. Generalnie należy kierować się zasadą, aby klimatyzator znajdował się w miejscu, w którym nic nie zakłóca jego pracy. Przy wyborze lokalizacji kieruj się:
UWAGA! Unikaj lokalizowania klimatyzatora (jednostki nawiewającej zimne powietrze) w taki sposób, aby bezpośrednio chłodził łóżko czy kanapę. Lepiej nie wystawiać się na bezpośredni, stały kontakt z zimniejszym powietrzem.
Istnieje kilka opcji montażu klimatyzatora, w zależności od rodzaju urządzenia oraz preferencji użytkownika.
Wiele nowoczesnych klimatyzatorów ma funkcję chłodzenia oraz ogrzewania, co pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury przez cały rok. Jest to szczególnie przydatne w miejscach, gdzie klimat jest zmienny, występują cztery pory roku i warunki pogodowe wahają się (od mrozów po upały).
Warto zwrócić uwagę na obecność filtrów powietrza w klimatyzatorze, które pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń i alergenów z powietrza, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniu. Mogą one być standardowe lub ulepszone, np. z jonami srebra, co dodatkowo odświeża powietrze, jak również antybakteryjne.
Cena klimatyzatora domowego może się różnić w zależności od marki, modelu oraz funkcji dodatkowych. Głównym wyznacznikiem ceny jest moc jednostki – za standardowe urządzenie o mocy 3,5 kW z montażem zapłacisz od około 4800 złotych netto. Moc ta zazwyczaj wystarcza na pomieszczenie do ok. 35 m2. Co warto wiedzieć, w przypadku budownictwa mieszkaniowego można zastosować obniżony VAT 8% zamiast standardowego 23%.
Przy wycenianiu inwestycji w klimatyzację należy także uwzględnić koszty związane z instalacją oraz konserwacją klimatyzatora. Czasem montaż jest przeprowadzany gratis do zakupu, czasem jest doliczany dodatkowo i wynosi od 1800 do 2400 złotych za pojedyncze urządzenie.
Ceny za serwis zależą od tego, czy potrzebne będą dodatkowe czynności poza samym przeglądem. Kompleksowy przegląd z czyszczeniem i odgrzybianiem kosztuje około 280 złotych netto, uzupełnienie czynnika chłodniczego około 200 złotych. Ewentualne naprawy wyceniane są indywidualnie.
Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji klimatyzatora w dłuższej perspektywie, takie jak zużycie energii. Możemy przyjąć, że klimatyzacja miesięcznie zużywa od 12 do 48 kWh (wszystko zależy od tego, na jak długo i jak często ją włączasz). Gdy pomnożymy to za standardową stawkę za prąd, czyli około 0,6 złotych za 1kWh otrzymamy kwotę od 12 do 40 złotych.
Wybór odpowiedniego klimatyzatora dla domu lub mieszkania wymaga uwzględnienia wielu czynników, przede wszystkim metrażu i układu pomieszczenia, preferencji i możliwości montażu, jak również budżetu, którym dysponujesz. Swoją decyzję na pewno warto poprzedzić profesjonalną konsultacją z dostawcą klimatyzacji i jej instalatorem.
W celu zapewnienia prawidłowego montażu i działania klimatyzacji w domu lub mieszkaniu zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora. Fachowiec z PinkNinja wykona spersonalizowany projekt, pomoże w doborze odpowiedniego modelu klimatyzatora oraz zapewni prawidłowy montaż (w naszym przypadku jest to zawsze czysty montaż), co przełoży się na komfort użytkowania i oszczędność kosztów w dłuższej perspektywie.
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.