Jak wybrać klimatyzator do domu i mieszkania?

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w domu czy pracę w biurze, gdzie nie ma klimatyzacji. Jest to spowodowane nie tylko tym, że nasz klimat faktycznie się ociepla i z roku na rok średnie temperatury w okresie letnim rosną. Wynika to też z faktu, że coraz bardziej cenimy sobie komfort i dobre samopoczucie, dbamy o wellbeing i efektywność w życiu zawodowym oraz zdrowie w życiu codziennym. W tym nie pomagają oczywiście upały i wysokie temperatury, ale wydajne klimatyzatory już tak.

Poznaj najpopularniejsze typy klimatyzatorów i dowiedz się, jak rozplanować oraz wykonać ich instalację w miejscu docelowym.

Dlaczego klimatyzacja jest ważna dla domu i mieszkania?

Klimatyzacja do nowoczesnego biura - Pink Ninja

Zakup klimatyzacji to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego decyzję o nim zawsze poprzedzają analizy. Nic dziwnego, że chcesz poznać argumenty przemawiające za montażem klimatyzacji w biurze lub swoim domu. Znajdziesz je poniżej!

Posiadanie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu oznacza szereg korzyści – i to nie tylko dla użytkujących je osób. Ma wpływ zarówno na samopoczucie mieszkańców, jak i na kondycję samego budynku.

  • Komfort termiczny – jeśli masz trudności z utrzymaniem stabilnej temperatury we wnętrzach (optymalna wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza), klimatyzacja zdecydowanie Ci w tym pomoże. Zwłaszcza latem szybko obniży temperaturę w nagrzanym pokoju czy kuchni, aby można było w nich komfortowo funkcjonować nawet w czasie upałów.
  • Poprawa jakości powietrza – nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w filtry powietrza, które usuwają zanieczyszczenia, alergeny i pyłki, co sprzyja kreowaniu przyjaznego dla ludzi i zwierząt środowiska. Szczególnie docenią to osoby z nadwrażliwością oddechową czy alergiami ze strony układu oddechowego.
  • Ogrzewanie i chłodzenie – niektóre modele klimatyzatorów nie tylko chłodzą, ale też mają w standardzie funkcję ogrzewania, co pozwala na ich użytkowanie przez cały rok.

Rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku

Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje klimatyzatorów, z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania. Oto najpopularniejsze z nich.

Klimatyzatory typu split

Klimatyzatory typu split składają się z dwóch głównych jednostek: jednej zamontowanej wewnątrz pomieszczenia (jednostka wewnętrzna) oraz drugiej umieszczonej na zewnątrz budynku (jednostka zewnętrzna). Są one wydajne, ciche i estetyczne, co sprawia, że warto rozważyć założenie ich w mieszkaniu czy w domu, bo nie zakłócają codziennego funkcjonowania ani wypoczynku.

Klimatyzatory multisplit

Klimatyzatory multisplit pozwalają na podłączenie większej ilości jednostek wewnętrznych (najczęściej do 5) do jednego agregatu.

Klimatyzatory ścienne

To urządzenia najbardziej rozpowszechnione i najczęściej spotykane. Dzięki temu są też znacznie tańsze od pozostałych. Montuje się je na ścianie tuż pod sufitem.

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe są montowane w suficie, co pozwala na równomierne rozprowadzenie nawiewanego powietrza po całym pomieszczeniu. Są one często stosowane w biurach, restauracjach oraz pomieszczeniach handlowych, z uwagi na ich wysoką wydajność.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzatory kanałowe są ukryte w sufitach lub podłogach budynku, a powietrze jest rozprowadzane za pomocą systemu kanałów. Są one idealne dla osób poszukujących rozwiązania, które nie narusza estetyki wnętrza, a jednocześnie działa wydajnie i płynnie reguluje temperaturę w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Kiedy wiesz już, że warto kupić klimatyzator, a do wyboru są różne systemy chłodzenia, czas na wybór właściwego urządzenia. Czym się przy tym kierować? Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry mające znaczenie dla efektywności chłodzenia przy jednocześnie optymalizacji kosztów.

Wydajność i moc klimatyzatora

Podstawowym kryterium wyboru klimatyzatora jest jego wydajność i moc. Należy wybrać model o odpowiedniej mocy, aby zapewnić efektywne chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczenia.

Jak to obliczyć? Warto zdać się na ekspertów – standardowo przyjmuje się wzór na moc chłodniczą: m² x 100 = W. Czyli pomieszczenie o metrażu 50 m²  powinno być chłodzone przez klimatyzator o mocy 5000 W. Od tego są jednak wyjątki – mocniejszego klimatyzatora możesz potrzebować np. na poddaszu, w pokoju silnie nasłonecznionym i tam, gdzie izolacja ścian jest słaba, a okna nieszczelne.

Wielkość pomieszczenia a moc klimatyzatora

Należy również wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które ma być klimatyzowane. Im większe pomieszczenie, tym większa moc klimatyzatora będzie potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury. Wiesz już o tym z powyższego akapitu. Zalecamy jednak, aby przy obliczeniach uwzględniać nie tylko metraż, ale też wysokość pomieszczenia. Standardowo na 10 m² powinno przypadać chłodzenie o mocy 1 kW, ale dotyczy do wysokości typowej, czyli od 250 do 280 cm. Wyższe pomieszczenia wymagają bardziej indywidualnego podejścia przy projektowaniu.

Klasa energetyczna i zużycie energii klimatyzatora

Klasa energetyczna klimatyzatora ma istotny wpływ na jego zużycie energii oraz koszty eksploatacji. Warto wybrać model o wysokiej klasie energetycznej, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Wyższa, tzn. jaka?

Najbardziej ekonomiczna oraz ekologiczna jest klasa A, a im więcej plusów, tym lepiej. Ogólnie zwracaj uwagę na klimatyzację w klasie A+, A++, A+++ – choć jednorazowo wydają się droższe, w dłuższej perspektywie ten wydatek się zwróci.

Gdzie i w jaki sposób montować klimatyzację?

Jednym z ważniejszych zagadnień przy instalacji klimatyzacji jest jej odpowiednie umieszczenie. Generalnie należy kierować się zasadą, aby klimatyzator znajdował się w miejscu, w którym nic nie zakłóca jego pracy. Przy wyborze lokalizacji kieruj się:

  • położeniem pomieszczeń względem stron świata (klimatyzator powinien znajdować się w tych mocno nasłonecznionych, czyli od strony południowej),
  • rodzajem pomieszczeń – w salonie spędzasz czas w dzień, w sypialni śpisz. Jeśli chcesz, aby obydwa pomieszczenia były równomiernie chłodzone, prawdopodobnie będzie to wymagało montażu dwóch jednostek lub innego systemy dystrybucji chłodnego powietrza,
  • rodzajem klimatyzatora – w zależności od typu klimatyzatora, jego miejsce może być w suficie lub w pomieszczeniu, np. pod sufitem, nad drzwiami wejściowymi lub pod parapetem okiennym.

UWAGA! Unikaj lokalizowania klimatyzatora (jednostki nawiewającej zimne powietrze) w taki sposób, aby bezpośrednio chłodził łóżko czy kanapę. Lepiej nie wystawiać się na bezpośredni, stały kontakt z zimniejszym powietrzem.

Istnieje kilka opcji montażu klimatyzatora, w zależności od rodzaju urządzenia oraz preferencji użytkownika.

  • Jednostka zewnętrzna – jest montowana na zewnątrz budynku, na przykład na balkonie, tarasie lub ścianie,
  • jednostka wewnętrzna – może być montowana na ścianie lub suficie pomieszczenia, zwykle w pobliżu miejsca, gdzie jest największa potrzeba chłodzenia lub ogrzewania i skąd chłodne powietrze ma największą swobodę przepływu.

Funkcje i dodatkowe opcje klimatyzatora

Funkcje chłodzenia i ogrzewania

Wiele nowoczesnych klimatyzatorów ma funkcję chłodzenia oraz ogrzewania, co pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury przez cały rok. Jest to szczególnie przydatne w miejscach, gdzie klimat jest zmienny, występują cztery pory roku i warunki pogodowe wahają się (od mrozów po upały).

Filtry powietrza i czystość powietrza

Warto zwrócić uwagę na obecność filtrów powietrza w klimatyzatorze, które pomagają w usuwaniu zanieczyszczeń i alergenów z powietrza, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniu. Mogą one być standardowe lub ulepszone, np. z jonami srebra, co dodatkowo odświeża powietrze, jak również antybakteryjne.

Koszt zakupu i instalacji klimatyzacji

Cena klimatyzatora domowego

Cena klimatyzatora domowego może się różnić w zależności od marki, modelu oraz funkcji dodatkowych. Głównym wyznacznikiem ceny jest moc jednostki – za standardowe urządzenie o mocy 3,5 kW z montażem zapłacisz od około 4800 złotych netto. Moc ta zazwyczaj wystarcza na pomieszczenie do ok. 35 m2. Co warto wiedzieć, w przypadku budownictwa mieszkaniowego można zastosować obniżony VAT 8% zamiast standardowego 23%.

Koszty instalacji i konserwacji klimatyzatora

Przy wycenianiu inwestycji w klimatyzację należy także uwzględnić koszty związane z instalacją oraz konserwacją klimatyzatora. Czasem montaż jest przeprowadzany gratis do zakupu, czasem jest doliczany dodatkowo i wynosi od 1800 do 2400 złotych za pojedyncze urządzenie.

Ceny za serwis zależą od tego, czy potrzebne będą dodatkowe czynności poza samym przeglądem. Kompleksowy przegląd z czyszczeniem i odgrzybianiem kosztuje około 280 złotych netto, uzupełnienie czynnika chłodniczego około 200 złotych. Ewentualne naprawy wyceniane są indywidualnie.

Koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie

Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji klimatyzatora w dłuższej perspektywie, takie jak zużycie energii. Możemy przyjąć, że klimatyzacja miesięcznie zużywa od 12 do 48 kWh (wszystko zależy od tego, na jak długo i jak często ją włączasz). Gdy pomnożymy to za standardową stawkę za prąd, czyli około 0,6 złotych za 1kWh otrzymamy kwotę od 12 do 40 złotych.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator dla Twojego domu lub mieszkania?

Wybór odpowiedniego klimatyzatora dla domu lub mieszkania wymaga uwzględnienia wielu czynników, przede wszystkim metrażu i układu pomieszczenia, preferencji i możliwości montażu, jak również budżetu, którym dysponujesz. Swoją decyzję na pewno warto poprzedzić profesjonalną konsultacją z dostawcą klimatyzacji i jej instalatorem.

Skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora

W celu zapewnienia prawidłowego montażu i działania klimatyzacji w domu lub mieszkaniu zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego instalatora. Fachowiec z PinkNinja wykona spersonalizowany projekt, pomoże w doborze odpowiedniego modelu klimatyzatora oraz zapewni prawidłowy montaż (w naszym przypadku jest to zawsze czysty montaż), co przełoży się na komfort użytkowania i oszczędność kosztów w dłuższej perspektywie.

Skontaktuj się z nami

Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?

Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.

zamów bezpłatną wycenę

Kontakt z nami

czytaj więcej
Przydatne informacje
Znajdź nas w social mediach