Jak przygotować się na montaż klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja, która w domach jednorodzinnych i mieszkaniach prywatnych od kilku lat zyskuje na popularności, nie tylko zapewnia komfort latem, ale również może być wykorzystywana jako wsparcie zasadniczego ogrzewania w chłodniejszych miesiącach. Zanim jednak ekipa montażowa przekroczy próg mieszkania, warto się do tego odpowiednio przygotować. O co należy zadbać i co trzeba wiedzieć zanim rozpocznie się klimatyzacja montaż? Wyjaśniamy.

Czy montaż klimatyzacji wymaga załatwienia formalności i pozwoleń?

O ile montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym może się odbyć w dowolnym miejscu i nie musimy nikogo pytać o zgodę, o tyle montaż klimatyzacji w bloku, w mieszkaniach, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych może okazać się konieczne uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości na montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Dodatkowo może być też wówczas konieczne spełnienie wymogów technicznych dotyczących estetyki elewacji czy poziomu hałasu, zgodnie z normą PN-EN 12102. Jeśli nie wystąpimy o taką zgodę i jej nie uzyskamy, a mimo to przeprowadzimy montaż klimatyzacji na balkonie bez zgody wspólnoty, wówczas może to skutkować koniecznością demontażu urządzenia na własny koszt.

Jak wybrać najlepsze miejsce na montaż klimatyzacji?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na montaż klimatyzacji i uzyskaliśmy niezbędne zgody, jeśli zachodziła taka konieczność, możemy zastanowić się nad najlepszym dla niego miejscem. Wytypowanie lokalizacji dla jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej klimatyzatora powinno być przemyślane, uwzględniając m.in. rozmieszczenie pomieszczeń, ponieważ montaż klimatyzacji w domu najlepiej zaplanować tam, gdzie spędza się najwięcej czasu, np. w salonie, sypialni czy gabinecie. Istotna jest także dostępność przestrzeni, ponieważ część klimatyzatora znajdująca się wewnątrz nie może być niczym zasłonięta, np. meblami, ani też  nie może być umieszczona zbyt blisko sufitu. Niezwykle ważna jest również możliwość odprowadzenia skroplin – musi być tu dostępna instalacja odpływowa lub istnieć możliwość poprowadzenia rurki kondensatu w sposób grawitacyjny.

Można czy wręcz należy kwestię wybranej lokalizacji skonsultować z instalatorem, a profesjonalna firma montażowa przed rozpoczęciem instalacji powinna przeprowadzić wizję lokalną lub przynajmniej odbyć konsultację telefoniczną z analizą zdjęć i planu mieszkania. Wówczas możliwe będzie określenie odpowiedniego typu i mocy klimatyzatora, zaplanowanie trasy poprowadzenia instalacji chłodniczej, jak również dokonanie oceny trudności technicznej montażu.

Jak przygotować pomieszczenie do montażu?

Na dzień przed zaplanowanym terminem montażu klimatyzacji najlepiej odpowiednio do tego przygotować pomieszczenie, w którym się znajdzie jednostka wewnętrzna, ale również ścieżkę montażu instalacji chłodniczej. Zatem należy usunąć meble i zasłony, znajdujące się w pobliżu miejsca montażu, zabezpieczyć podłogę i wyposażenie folią lub płachtami malarskimi, a także zapewnić swobodny dostęp do gniazd i okien. Warto również poinformować sąsiadów o ewentualnym hałasie.

Trzeba też pamiętać, że klimatyzator wymaga zasilania elektrycznego, a w zależności od mocy jednostki może być czasem konieczne podciągnięcie osobnego obwodu elektrycznego z zabezpieczeniem, zainstalowania dodatkowego gniazdka elektrycznego o odpowiednich parametrach. Warto również sprawdzić przy pomocy elektryka bądź ekipy montującej klimatyzację, czy instalacja w mieszkaniu nie jest przeciążona.

O czym jeszcze warto pamiętać przed montażem klimatyzatora?

Po pierwsze – ile trwa montaż klimatyzacji? Montaż klimatyzatora może trwać do kilku godzin, w zależności od stopnia skomplikowania. Warto zatem ustalić harmonogram prac i zadbać o własną obecność w miejscu montażu. Niezbędna jest bowiem obecność na miejscu osoby decyzyjnej, która w razie potrzeby wskaże dokładne miejsce montażu, odbierze prace i podpisze protokół montażu, a także odbierze instrukcję użytkowania i kartę gwarancyjną. Trzeba również pamiętać o serwisie pomontażowym i zapytać o warunki gwarancji, ponieważ wielu producentów wymaga regularnych przeglądów urządzeń i instalacji dla jej zachowania. Warto też zapytać o możliwość podpisania umowy serwisowej, a także o zasady użytkowania i konserwacji klimatyzacji.

Dobrze przemyślany i przygotowany montaż klimatyzatora będzie inwestycją na długie lata, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu uniknie się stresu, dodatkowych kosztów i problemów formalnych. 

Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?

Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.

zamów bezpłatną wycenę

Kontakt z nami

czytaj więcej
Przydatne informacje
Znajdź nas w social mediach