Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.
Za prawidłowe działanie systemu klimatyzacji – czy to w budynkach komercyjnych czy prywatnych domach i mieszkaniach – odpowiada nie tylko jakość sprzętu i jego regularny serwis. Pierwszym krokiem do długiego i bezawaryjnego działania klimatyzacji jest prawidłowy montaż klimatyzacji, który wymaga precyzji i odpowiedniej wiedzy technicznej. Najmniejsze bowiem błędy mogą prowadzić do obniżonej efektywności urządzenia, zwiększać zużycie energii czy pociągać za sobą kosztowne awarie. Zatem, aby uniknąć problemów z działaniem urządzeń klimatyzacyjnych i ich osprzętu oraz cieszyć się jak najlepszym działaniem klimatyzacji, warto poznać najczęstsze błędy popełniane podczas jej instalacji i sposoby ich unikania.
Jakie nieprawidłowości mogą dotyczyć montażu samego klimatyzatora?
Częstym błędem, wynikającym bądź z niewiedzy, bądź oparcia się na poradach niezbyt doświadczonego montera jest niewłaściwy dobór mocy klimatyzatora. Dotyczy to zarówno mocy zbyt małej, jak i zbyt dużej relatywnie do powierzchni pomieszczenia. Dlaczego moc do powierzchni chłodzenia ma takie znaczenie? Otóż zbyt słabe urządzenie nie będzie w stanie skutecznie schłodzić pomieszczenia, co spowoduje jego nieustanną pracę na pełnych obrotach, prowadząc do szybszego zużycia podzespołów. Natomiast urządzenie o zbyt dużej mocy szybko schładza powietrze bez jego odpowiedniego osuszenia, co z kolei sprzyja powstawaniu wilgoci i pleśni. Sposobem na uniknięcie tego typu błędów jest wykonanie stosowanych obliczeń dotyczących zapotrzebowania na moc chłodniczą, z uwzględnieniem takich zmiennych, jak powierzchnia i kubatura pomieszczenia, liczba okien i ich nasłonecznienie, a także liczba osób przebywających w takim pomieszczeniu. Warto też uwzględnić pośrednie źródła ciepła, jakimi są np. sprzęty elektroniczne wytwarzające ciepło.
Kolejny błąd, jaki może się pojawić gdy wykonywany jest montaż klimatyzacji to zła lokalizacja urządzenia – zarówno jego jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. W pierwszym przypadku chodzi o montaż w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jak również zbyt blisko źródeł ciepła. Z kolei jednostka zewnętrzna ma mało przestrzeni wokół siebie i znajduje się w źle wentylowanym miejscu. Aby uniknąć tych błędów, warto wybrać wewnątrz miejsce na wysokości około dwóch do dwóch i pół metra od podłogi, najlepiej w centralnej części pomieszczenia i z dala od źródeł ciepła czy miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Z kolei jednostka zewnętrzna powinna znajdować się w miejscu dobrze wentylowanym, z odpowiednią przestrzenią, a więc minimum 30 cm od ściany, dla zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza.
Jakie błędy można popełnić montując osprzęt do klimatyzacji?
Pierwszą kwestią są nieprawidłowości w montażu rur chłodniczych oraz układu odprowadzania skroplin. Zazwyczaj chodzi tu o niewłaściwą długość bądź średnicę rur, prowadzące do występowania spadków ciśnienia oraz nieefektywnego działania układu. Również niewłaściwe ułożenie rur odprowadzających skropliny prowadzi do ich cofania się i pojawienia się przecieków. Dla uniknięcia takich problemów przeprowadzając klimatyzacja montaż należy sprawdzić, czy rury chłodnicze są dobrze zaizolowane i ułożone w sposób umożliwiający swobodny przepływ czynnika chłodniczego, a odpływ skroplin został zamontowany z odpowiednim spadkiem co pozwoli uniknąć problemów z gromadzeniem się wody i ewentualnymi wyciekami.
Błędem jest także pozostawienie powietrza i wilgoci w układzie przed napełnieniem go czynnikiem chłodniczym. Mogą one prowadzić do korozji, obniżonej wydajności systemu czy powstawania w nim zatorów. Zatem aby nie doszło do takiej sytuacji, trzeba przed uruchomieniem klimatyzatora przeprowadzić proces próżniowania układu za pomocą pompy próżniowej, co pozwala na usunięcie wilgoci i zanieczyszczeń.
Zdarza się również, że klimatyzacja zostanie źlepodłączona do prądu-do niewłaściwej instalacji elektrycznej lub bez zabezpieczeń, co może prowadzić do awarii i ryzyka pożaru. Zawsze więc przed podłączeniem należy sprawdzić, czy instalacja elektryczna w budynku jest przystosowana do pracy klimatyzatora, a także stosować odpowiednie zabezpieczenia, jak wyłączniki różnicowoprądowe, które zminimalizują ryzyko przeciążeń i uszkodzeń urządzenia.
Montaż klimatyzacji w domu może pociągać za sobą błędy, które będą powodowały wiele negatywnych skutków, jak zwiększone zużycie energii, częste awarie oraz obniżona efektywność. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór mocy klimatyzatora w stosunku do wielkości pomieszczenia, prawidłowe umiejscowienie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej czy poprawny montaż rur chłodniczych i odpływu skroplin. A w trakcie użytkowania nie można zapominać o regularnym serwisowaniu i czyszczeniu urządzenia. Zatem poprawnie zamontowana i konserwowana klimatyzacja jest gwarancją komfortu, energooszczędności oraz długiej żywotności urządzenia, dlatego warto powierzyć jej instalację profesjonalistom i unikać błędów, które mogą kosztować nas czas i pieniądze.
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.