Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.
Współczesne budownictwo skupia się nie tylko na architekturze i estetyce domów, ale przede wszystkim czerpie z osiągnięć technologii, która zapewnia im wysoki poziom izolacji, szczelność oraz energooszczędność. Współczesne domy są coraz lepiej izolowane, szczelne i energooszczędne. Jest to dużym atutem zarówno dla portfela, jak i środowiska, jednak może nieść też pewne wyzwania, w szczególności dla alergików, ponieważ ograniczony dostęp świeżego powietrza może prowadzić do pogorszenia się jego jakości wewnątrz budynku. I tu z pomocą przychodzi właśnie rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Czy takie rozwiązanie się sprawdza i jak wygląda związek rekuperacja a alergia, szczególnie w przypadku tych alergików, którzy są wrażliwi na pyłki, roztocza czy kurz? Wyjaśniamy.
Rekuperacja jest systemem wentylacyjnym, którego zadaniem jest stała wymiana powietrza w domu. Chodzi tu o usuwanie powietrza zużytego oraz pozyskiwanie z zewnątrz świeżego, przy jednoczesnym odzysku ciepła. Kluczowym elementem takiej instalacji są rekuperacja filtry, które oczyszczają ten nawiewany strumień z różnego rodzaju zanieczyszczeń, zanim trafi do wnętrza domu.
Osoby obciążone alergiami wziewnymi wykazują objawy w kontakcie z drobnymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu, przy czym najczęściej są to pyłki różnych roślin, w szczególności traw i drzew, roztocza kurzu domowego, pleśnie i grzyby, ale również sierść i złuszczony naskórek zwierząt domowych oraz zanieczyszczenia miejskie, jak smog, spaliny i cząsteczki PM. W zamkniętych pomieszczeniach takie alergeny mogą się gromadzić, krążąc w powietrzu przez wiele godzin, a brak skutecznej i efektywnej wentylacji powoduje ich koncentrację, co z kolei sprzyja nasileniu objawów alergii.
Korzyści ekonomiczne i ekologiczne płynące z zastosowania w domu rekuperacji to nie jedyne korzyści z jej działania. Równie ważne, czy wręcz najważniejsze jest zdrowie domowników, którzy dzięki rekuperacji mogą przez całą dobę oddychać świeżym i czystym powietrzem. Jest to jeszcze bardziej istotne, jeśli dom zamieszkują alergicy.
Rekuperacja alergik umożliwia stałą wymianę powietrza, ale bez konieczności otwierania okien. Oznacza to, że dom jest nieprzerwanie, właściwie wentylowany, niezależnie od pory roku i bez potrzeby wietrzenia. Pozwala to także wyeliminować przeciągi, a przebywający we wnętrzach ludzie mają ograniczony do minimum kontakt z pyłkami roślin w sezonie ich największego stężenia. Do tego dochodzi również mniejsze ryzyko nawiewania zanieczyszczeń miejskich.
Filtry rekuperacja, czyli te zainstalowane w systemie rekuperacji, stanowią pierwszą linię obrony przed pyłkami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Najczęściej jest to wlotowy filtr do rekuperatora F7 bądź wyższej klasy, który jest w stanie skutecznie zatrzymać pyłki roślin, cząstki PM10 i PM2,5 oraz kurz i owady. W przypadku alergii wziewnych pozwala to znacząco zredukować ilość alergenów dostających się do wnętrza budynku.
Dzięki rekuperacji możliwe jest utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności, niekorzystnego dla rozwoju pleśni, grzybów oraz roztoczy kurzu domowego. Jest to niezwykle ważne w pomieszczeniach z założenia posiadających wyższy poziom wilgotności powietrza, jak łazienka, kuchnia, ale także w sypialni. Dzięki zastosowaniu rekuperacji nawet u alergików sen staje się spokojniejszy, a rano nie ma typowych objawów w postaci zatkanego nosa, drapiącego kaszlu czy swędzenia oczu.
Rekuperacja nie będzie działała prawidłowo, a więc korzystnie dla osób z alergią, jeśli się o nią właściwie nie zadba. Należy przede wszystkim pamiętać o regularnej wymianie filtrów – filtra ochronnego f7 – filtra wstępnego do rekuperacji, najlepiej co 3 do 6 miesięcy, w zależności od lokalizacji i stopnia zanieczyszczenia powietrza, czyszczeniu i serwisowaniu instalacji, aby zapobiegać gromadzeniu się w niej wilgoci i kurzu, a także prawidłowym doborze filtrów pod kątem ich klasy filtracji.
Rekuperacja nie jest więc tylko sposobem na energooszczędność, ale przede wszystkim stanowi sposób na realną poprawę komfortu życia dla osób z alergiami wziewnymi. Dzięki niej bowiem można znacząco ograniczyć ich kontakt z alergenami, poprawić jakość snu i mieć w domu przez cały rok zdrowy mikroklimat.
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.