Klimatyzacja a zdrowie. Jak klimatyzator wpływa na jakość powietrza w domu?

Klimatyzacja, jako nieodłączny element wyposażenia nowoczesnych domów i mieszkań, jest wykorzystywana przez użytkowników przede wszystkim w okresach letnich upałów. Tymczasem zaletą klimatyzatorów jest nie tylko regulacja temperatury, ale również korzystny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, co z kolei ma bezpośredni wpływ na ludzkie zdrowie. Prawidłowo używana i regularnie serwisowana i oczyszczana klimatyzacja może znacznie poprawić komfort życia i ustawić bilans klimatyzacja a zdrowe na plus.

Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie poprzez jakość powietrza w domu?

Podstawową funkcją urządzeń klimatyzacyjnych jest chłodzenie powietrza. Warto jednak zauważyć, że klimatyzatory również filtrują i osuszają powietrze, wpływając przez to na jego ogólną jakość. Najważniejsze funkcje klimatyzacji w tym zakresie to:

  • filtrowanie powietrza – nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w różnego rodzaju filtry, które mają za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia, a w tym kurz, pyłki czy sierść zwierząt, ale także drobnoustroje i alergeny. Dzięki takiemu działaniu wpływ klimatyzacji na zdrowie odbywa się dziękiznaczącej poprawie jakość powietrza, co jest niezmiernie ważne dla każdego użytkownika, a w szczególności dla alergików i osób ze schorzeniami układu oddechowego.
  • kontrolowanie poziomu wilgotności– klimatyzacja wpływa na poziom wilgotności w pomieszczeniu, zazwyczaj poprzez jego obniżanie. Jest to korzystna dla zdrowia funkcja klimatyzacji, powodująca pozytywny wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka, ponieważ zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy, które z kolei powodują alergie i często bardzo poważne problemy z układem oddechowym. Z kolei za niski poziom wilgotności może skutkować przesuszaniem się błon śluzowych, a także skóry i oczu. Dlatego istotne jest utrzymywanie optymalnego poziomu wilgotności we wnętrzach, kształtującego się w przedziale między 40  60%.
  • usuwanie zanieczyszczeń – nowoczesne, zaawansowane klimatyzatory są też zazwyczaj wyposażone w filtry z węglem aktywnym bądź też technologię jonizacji powietrza. Te dwa rozwiązania pomagają usuwać z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy, lotne związki organiczne, jak i szkodliwe gazy. Dzięki temu zdrowa klimatyzacja może przyczynić się do stworzenia bardziej komfortowego i bezpiecznego środowiska domowego.

Jakie są rodzaje filtrów w klimatyzacji i jak wpływ mają na zdrowie użytkowników?

Filtry w klimatyzatorach to kluczowy czynnik wpływający na utrzymanie jakości powietrza w pomieszczeniach na jak najwyższym poziomie. Wiele osób zapewne zastanawia się, czy klimatyzacja jest szkodliwa? Właściwie użytkowana klimatyzacja i odpowiednio konserwowana ma wręcz zbawienne działanie na ludzki organizm.Rodzaj filtrów, ale także ich stan, w szczególności stopień zanieczyszczenia, wpływają nie tylko na skuteczność działania całego urządzenia klimatyzacyjnego, a także na zdrowie domowników. W urządzeniach klimatyzacyjnych wykorzystuje się kilka zasadniczych typów filtrów, a wśród nich:

  • filtry mechaniczne – są najpopularniejszym rozwiązaniem w klimatyzatorach. Zatrzymują one większe zanieczyszczenia, takie jak kurz, sierść zwierząt czy pyłki roślin, przy czym dla ich skutecznego działania i korzystnego wpływu na zdrowie domowników, ważne jest regularne czyszczenie lub ich wymiana, zapobiegające w gromadzeniu się zanieczyszczeń, które mogą być ponownie wydmuchiwane do pomieszczenia.
  • filtry HEPA – ten rodzaj filtrów charakteryzuje wysoka wydajność zatrzymywania drobnych cząstek, w tym bakterii, wirusów i alergenów. Dlatego też rozważając czy klimatyzacja w domu jest zdrowa trzeba mieć właśnie na uwadze, żeurządzenia z tym rodzajem filtrów są szczególnie polecane dla osób cierpiących na alergie lub astmę, ponieważ skutecznie oczyszczają powietrze z drobnych zanieczyszczeń.
  • filtry z węglem aktywnym–zastosowanie węgla aktywnego w filtrach pozwala na pochłanianie nieprzyjemnych zapachów oraz lotnych związków organicznych, a dzięki temu powietrze nie tylko zostaje oczyszczone, ale także pozbawione niepożądanych zapachów.
  • filtry plazmowe i jonizacyjne – to najnowocześniejsze rozwiązania jeśli chodzi o technologię filtracji powietrza, które pomagają w neutralizacji bakterii, wirusów i grzybów. Ich działanie jest oparte na wytwarzaniu jonów neutralizujących szkodliwe mikroorganizmy i przyczyniających się tym samym do poprawy jakości powietrza oraz jakości życia i zdrowia użytkowników.

Jak klimatyzacja wspomaga zdrowie domowników?

Zalety klimatyzacji w domu to znaczący wpływ na samopoczucie i ludzkie zdrowie. W szczególności, urządzenia klimatyzacyjne wyposażone w odpowiednie filtry, zmniejsza ilość alergenów w powietrzu, a to powoduje, że osoby cierpiące na alergie odczuwają zmniejszenie takich dolegliwości, jak katar, kaszel czy podrażnienie oczu. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu wpływa korzystnie na samopoczucie i zdrowie, ponieważ zapewnia indywidualnie dopasowany do potrzeb komfort termiczny. Zbyt wysoka temperatura może bowiem skutkować przegrzaniem organizmu, powodując także zmęczenie i problemy ze snem.  Klimatyzacja pozwala na utrzymanie komfortowych warunków życia, szczególnie podczas upalnych dni. Dodatkowo, dzięki regulacji wilgotności powietrza, klimatyzacja zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia, a zwłaszcza dla układu oddechowego.

Jak dbać o jakość powietrza przy stosowaniu klimatyzacji?

Klimatyzacja będzie wspierała zdrowie i komfort użytkowników jedynie w przypadku jej odpowiedniego użytkowania i serwisowania. Nadmierna eksploatacja klimatyzacji może prowadzić do przesuszenia powietrza, powodując przesuszenie skóry czy podrażnienie błon śluzowych. Aby tego uniknąć, najlepiej wybrać klimatyzator z funkcją kontroli wilgotności. Poza tym, niewłaściwe utrzymanie klimatyzacji, a w szczególności brak jej regularnego czyszczenia lub wymiany filtrów, może prowadzić do rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń i alergenów, dlatego należy pamiętać, że to dbanie o urządzenie klimatyzacyjne, pomaga mu wspierać zdrowie i komfort użytkowników. Dlatego też kluczowe jest regularne serwisowanie urządzenia przez profesjonalistów. Bowiem to nie klimatyzacja szkodzi zdrowiu, a brak dbałości o nią i niewłaściwe użytkowanie urządzeń.

Warto jeszcze wspomnieć, że także odpowiednia regulacja temperatury, jaką ma utrzymywać klimatyzacja, jest ważnym dla zdrowia aspektem jej użytkowania. Zbyt niskie ustawienie temperatury klimatyzacji w stosunku do temperatury zewnętrznej może przede wszystkim prowadzić do szoku termicznego, co z kolei może zwiększyć ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego zaleca się stopniowe schładzanie pomieszczeń i utrzymywanie temperatury w granicach komfortu termicznego czyli w granicach 22 do 24°C. Zatem czy warto zakładać klimatyzację w domu? Oczywiście! Bowiem nie tylko chłodzi, ale i wspiera zdrowie użytkowników.

Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?

Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.

zamów bezpłatną wycenę

Kontakt z nami

czytaj więcej
Przydatne informacje
Znajdź nas w social mediach