Chcesz podnieść energooszczędność
swojego domu?
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.
Rekuperacja jest nowoczesnym systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zasadniczą zaletą takiego rozwiązania jest znaczna poprawa jakości powietrza oraz zapewnienie komfortu cieplnego w budynkach mieszkalnych i użytkowych. W czasach, gdy dużą wagę przywiązuje się do efektywności energetycznej i zdrowia mieszkańców, rekuperacja stanowi standardowe rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Umożliwia skuteczne odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego, co z kolei przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz poprawę ogólnej jakości powietrza w pomieszczeniach.
Zatem rekuperacja co to? Otóż mianem tym określa się proces mechanicznej wentylacji budynku z jednoczesnym odzyskiem ciepła, polegający na usuwaniu zużytego, zanieczyszczonego powietrza z wnętrza budynku, przy jednoczesnym dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz. Centralnym elementem całego systemu jest rekuperator, złożony z kilku ważnych elementów – wymiennika ciepła czyli miejsca, w którym zachodzi proces odzyskiwania ciepła z powietrza, wentylatorów odpowiedzialnych za przepływ powietrza w obu kierunkach, filtrów powietrza zatrzymujących zanieczyszczenia, jak również pyłki i alergeny oraz z kanałów wentylacyjnych stanowiących sieć przewodów, przez które przemieszcza się powietrze.
Schemat działania rekuperacji można przedstawić w kilku krokach. Powietrze z wnętrza budynku, ogrzane, ale też zanieczyszczone, jest odprowadzane za pomocą kanałów wentylacyjnych do centralnego elementu całego systemu czyli rekuperatora, w którym ciepło z tego powietrza jest przekazywane do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. W momencie nawiewu, powietrze zewnętrzne jest oczyszczane za pomocą filtrów, a tak pozbawione zanieczyszczeń i ogrzane jest przesyłane do pomieszczeń mieszkalnych. Cały proces ma charakter ciągły, zapewniając stałą wymianę i oczyszczanie powietrza.
Rekuperacja w domu daje wiele korzyści użytkownikom budynku. Przede wszystkim poprawia jakość powietrza, dzięki ciągłemu dostarczaniu świeżego powietrza do wnętrz, przy jednoczesnym eliminowaniu zanieczyszczeń, alergenów czy nadmiaru wilgoci. Poza tym system zapewnia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, poprzez wymiennik ciepła w rekuperatorze, a to pozwala na znaczne zmniejszenie strat ciepła, a co za tym idzie – także kosztów ogrzewania. Dodatkowo system rekuperacji umożliwia regulowanie poziomu wilgotności powietrza, ponieważ pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów. Kolejną korzyścią, jaką daje montaż rekuperacji jest utrzymywanie równomiernej temperatury w pomieszczeniach, ponieważ świeże powietrze nawiewane z zewnątrz do systemu rekuperacji jest ogrzewane, a to zapobiega powstawaniu przeciągów i różnic temperatur w poszczególnych częściach budynku. I co ważne – rekuperacja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na energię grzewczą, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Zatem rekuperacja zmniejsza straty ciepła i obniża koszty ogrzewania, dzięki obecności filtrów poprawia jakość powietrza, zapewnia stałą wentylację, tak niezbędną szczególnie w kuchni czy łazience, daje komfort cieplny bez przeciągów i różnic w temperaturze poszczególnych części budynku, a do tego jest cicha i ekologiczna, ponieważ zmniejszone zapotrzebowanie na energię cieplną ogranicza emisję dwutlenku węgla.
Podejmując decyzję o zastosowaniu rekuperacji warto wziąć pod uwagę pewne ograniczenia, jakie system może generować. Chodzi tu przede wszystkim o dość wysoki koszt rekuperacji, szczególnie jeśli budynek jest duży, a klasa urządzenia wysoka. Do tego dochodzi konieczność regularnego serwisowania urządzeń, czyszczenie rekuperacji, wymiana filtrów minimum raz na pół roku i generalny przegląd co najmniej raz na rok. Minusem może też być zależność systemu od zasilania elektrycznego, ponieważ rekuperator wymaga stałego dostępu do prądu.
Rekuperacja jest więc rozwiązaniem innowacyjnym i może w znaczący sposób podnieść komfort cieplny w budynku oraz poprawić w nim jakość powietrza. Odzysk ciepła z powietrza wywiewanego pozwala z kolei na ograniczenie strat energii oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Biorąc pod uwagę te wszystkie zalety, chociaż system wymaga początkowej inwestycji i regularnej konserwacji, to długoterminowe korzyści w postaci oszczędności i zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach sprawiają, że rekuperacja jest popularnym standardem w nowoczesnym budownictwie.
Nie czekaj na rachunek za prąd! Zacznij działać już teraz i zmniejsz zużycie energii elektrycznej, dzięki nowoczesnym urządzeniom. Sprawdź, co oferujemy i zadzwoń już dziś.